Drogy? Díky, nechci.

19. august 2011 at 18:12 | Kirma |  Kuriozitky
Drogy hýbou moderním světem. Čím víc mladých lidí zkouší drogy a tím víc se jich stává závislými. Já jsem drogy nikdy nezkoušela a ani nechci. Je to velmi diskuzní téma, proto jsem se rozhodla, napsat o tom malý článek. ( Pomocníkem mi byla brožurka Drogy, poznej svého nepřítele a stránka

Drogy se dělí do těchto skupin:
I. skupinaKonopné drogy
II. skupinaOpiáty
III. skupinaStimulační látky
IV. skupinaHalucinogeny
V. SkupinaPsychotropní látky

Co jsou to drogy?
Jednoduše vysvětleno: omamné látky, ovlivňující psychiku člověka.
Stěží se zařazují lehké a tvrdé drogy, neboť na každého působí úplně jinak. Někdo říká že např. po prvním vykouření marihuany mu bylo totálně skvěle, měl úžasnou náladu a druhý vám řekne, že mu bylo neskutečně špatně. Stejně tak u heroinu a dalších omamných látkách. Po heroinu vám někdo řekne: okamžitě jsem se stal závislým a někdo vám neřekne nic. Protože jedna dávka heroinu ho usmrtila, což se také může stát.
Drogy se řadí také na legální a nelegální. Mezi legální patří alkohol a cigarety a mezi nelegální vše ostatní (heroin, pervitin...)
Ke každé skupině drog řadíme určitou látku.

I. skupina- Konopné drogy
1. Konopí
Jinak řečeno: maruška, Mary Jane, tráva, marjánka, joint....
Příčiny:Způsobuje poruchy jakéhokoliv vnímání, změna nálad, pocit hladu, sucho v ústech apod.

2. Hašiš
Jinak řečeno: čokoláda, haš...
Krátce: Velmi malá rozpustnost ve vodě, užívány kouřením, rozpustnost v oleji a tucích a barva dle čistoty (většinou má hnědou barvu, ale barva je tmavě zelená).

II. skupina- Opiáty
1. Opium
Krátce: Užíváním opiátů dochází k utlumení nervového systému. Nejčastějším jevem je nutkání vzít si okamžitou dávku. Opiáty nejen tlumí nervový systém, ale i tělesné funkce těla např. ochabnutí hladkého svalstva.

2. Heroin
Heroin se pokládá za jednu z nejtvrdších a nejnebezpečnějších (a také nejnávykovějších) drog u nás. Rozděluje se na:
Hnědý heroin (,,Brown sugar,,)-upravuje se přidáním kyseliny, lépe se kouří a žhaví
Bílý heroin (,,White powder,,)-užívá se pomocí injekce, nedá se kouřit

Jinak: herák, háčko
Stručně: Největší riziko představuje vmíchání nejrůznějších látek před tím, než se dostane ke svému uživateli, pouliční heroin je nejrizikovější. Používá se kofein, jedlá soda, cukr, paracetamoll i dokonce prací prášek.

Říká se, že závislost na heroinu se dostavuje po první dávce. Dostavuje se absťák (odezní přibližně za 2 týdny). Peníze na heroin uživatel shání nejrůznějšími způsoby, např. rozprodává věci, vyrábí drogy, nebo získává peníze prostitucí.

III. Stimulační látky
1. Pervitin

Lidově: Speed, perník, péčko, piko
Stručně: Účinky pervitinu jsou většinou ztráta kontroly nad sebou, uživatel je poté nebezpečný sám sobě i okolí. Pravidelné, menší dávky, nebo velké dávky způsobí toxickou psychosu.

2. Kokain

Lidově: Sníh, koks, snow, crack
Stručně: Po vdechnutí se účinky dostavují okamžitě. Trvají kolem 30-40 minut, dostavuje se stav euforie, což je např. povzbuzení nervového systému, malá chuť k jídlu (nebo spíš žádná). Poté přicházejí stavy depresí (po odeznění účinku), což je pro narkomany znamení pro další dávku. Při prvním šňupnutí nemusí být euforijní stavy, ale po opakovaném užívání ano.
Fyzickými příznaky narkomanů jsou výtok z nosu, hubnutí, chraplavý hlas a rozšířené zornice.

3. Extáze (MDMA)

Lidově: E, éčko, koláč, Harmony....
Stručně: Většinou se objevuje ve formě malých tabletek s různými vyraženými symboly. Působí přibližně po 30 minutách, nastupují pocity lásky, porozumění, empatie a lepší nálada. Nejvážnějším příznakem bývá hypertermie neboli přehřátí organismu. Nejčastější párty droga.

4. DOB

Řadí se mezi párty drogy, často se zaměňuje s extází, dávka DOB je nižší. U této drogy může dojít k nesprávnému odhadnutí dávky a snadnému předávkování, po němž následuje smrt.

IV. skupina- Halucinogeny
1. Lysohlávka česká (jiné názvy: lysohlávka kopinatá, latinsky: Psilocybe semilanceata, Psilocybe bohemica)

Přírodní droga, která se řadí do halucinogenních drog. Má nepříjemnou chuť, proto jsou různé způsoby, jak chuť zakrýt. Buď se jí sušené, nebo přímo čerstvé.
Příčiny: Po užití se dostaví euforijní pocity, sluchové a zrakové halucinace, poruchy vnímání času a prostoru. Říká se, že se dostavují halucinace obrazů, nebo zvuků, kterých se uživatel nejvíc bojí.
Nejvážnějším rizikem jsou sebevražedné a sebepoškozující sklony, což vyvolá např. pocit, že jedinec umí létat.
Vysoká dávka u lysohlávek způsobuje nevratné poškození ledvin anebo jater.

2. LSD-25

Stručně: Užívají se téměř výhradně formou ,,tripů,, což jsou papírky napuštěné jeho roztokem. Po dávce se můžou dostavit halucinace, poruchy vnímání, vysoké dávky mohou způsobit tzv. bad trip, což je velmi negativní stav sebekontroly a sebeovládání.

V. skupina- Psychotropní látky

Popis: Tyto látky se používají např. jako náhrada, nebo doplněk opiátů, nebo jako zdroje ještě účinnějších drog. Mezi psychotropní látky patří léky s vysoce pravděpodobnou závislostí např. prášky na spaní, mezi ně patří Rivotril, Neurol a Subutex.

1. Spice
Jsou prodáváné jako SPICE nebo K2. Byly původně vydávány za čistě bylinkové, ale později se ukázalo, že jejich hlavními složkami jsou syntetické kanabionidy, které fungují podobně jako THC obsažené v konopí.

2. Mefedron
Stručně: Používán jako stimulant, známý jako Meow Meow, Miaow, nebo prostě ,,plant food,, protože se prodává jako hnojivo pro rostliny.

 

2 people judged this article.

Comments

1 _____ _____ | Web | 20. august 2011 at 10:27 | React

Sice jsem si to nepřečetla, ale ani nemusím, protože pod jedním názvem: Drogy, si vybavím hnusnou trávu zabalenou do jointa.. Nechápu, co jim na tom může chutnat. Sice kouřím, jo.. ale hulit teda nikdy nezačnu, nebo si píchat, šňupat, ... . Je to hnusný... no a co, že se dostanete do nějaký zasraný extáze.. Je to úplně na hovno :D pardon, že tu mluvím tak sprostě, ale já prostě musela. Ono to totiž někdy ani jinak nejde.

vlastně lituji těch, co do toho spadli. nechtla bych tak dopadnout - jako troska na ulici, bez jídla, bez peněz, protože ty drogy z vás vytáhnou tolik peněz, že se nestačíte ani divit. No nic, to jsem si to zase rozepsala :D
Prostě můj názor na drogy je ten, že je to hnusný, odporný, nechutný a smradlavý. To raději už ten facebook, než trávu nebo podobně... :)

2 Kirma-Lee Kirma-Lee | Web | 20. august 2011 at 10:30 | React

Nebo čokoládu, lásku... Ale máš pravdu, nemám na to co dodat, akorát je to nějaká debilní chemie, ničí nám to zdraví, tahá to prachy, hlavně ten heroin a to že si ty lidi musej vydělávat i prostitucí... No comment. :-(

3 Ria Kon Ria Kon | Web | 23. may 2012 at 15:05 | React

Zrovna před pár týdny jsem četla životopis R. Downeyho Jr (ano, mám herecké expediční období :D ), kde uvádí, že mu jeho otec začal podávat drogy už v osmi letech (pravdivost teď nechme stranou). Nedokážu pochopit, ani si představit, jak by rodič mohl něco takového udělat vlastnímu dítěti. Dobře jsem slaboch, nezvládám to a propadla jsem drogám. Ale přece do toho nebudu tahat vlastní dítě. Vždyť právě děti jsou většinou tou poslední osobou, před kterou se drogově závislí snaží, aby vše vypadalo normálně - byť jim to né vždy jde. Takový člověk už snad ani není člověkem.

Obsáhlý a přehledný článek. Kvalitní práce dokonce i se zdroji :)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement