Život bez počítače, televize, čaje, kávy...?

6. october 2011 at 17:38 | Kirma |  Fejetony
Dnes asi najdeme málo lidí (mám teď na mysli Českou republiku), kteří by v domácnosti neměli elektřinu. Život bez ní si ale moc nedokážeme představit. Vždyť polovinu našeho života tvoří vlastně ona. Díky ní si můžeme např. udělat jídlo, uvařit kafe, čaj, pustit si televizi... A to by bez elektřiny jen tak nešlo. Samozřejmě za určitý poplatek za ,,vyplýtvání,,. I tenhle článek mě vlastně něco stojí, když to tak vezmu. Sice článek na blog píšu zdarma, ale mám zapnutý notebook na nabíječce a vlastně to mi sčítává poplatek za využívání této přírodní energie.
Jaké by to asi bylo, kdyby jsme si nemohli svítit různými lampami, lustry a úsporného osvětlení? prostě bychom využili svíčku, nebo bychom používali baterku. Kdybychom si chtěli uvařit třeba čaj, museli bychom ohřívat vodu pomocí plynu v bombě, anebo si rozdělat oheň. No a co třeba počítače a televize? To bychom asi museli ze svého života vymazat a kupovat si noviny, časopisy, knihy.. I když to nemusí tak být, samozřejmě. Našel by se způsob, jak by taková televize mohla fungovat i bez elektřiny, např. na baterky. Ale nenapadá mě způsob, jak by se dobíjely, možná na slunci. Když to tak vezmu, bez elektřiny by se zvedla gramotnost.
Bez elektřiny si nedokážeme představit běh některých strojů. Například stroj, který pracuje nonstop a neměl by se zastavovat by mohl být na nějaká jiný pohon, i když tohle už přesahuje přes hranice mých znalostí fyziky a chemie :D
Docela velkým hitem jsou sluneční elektrárny, ale většina lidí je nerada vidí. Nedají se totiž recyklovat a pokud nesvítí slunce, elektrárny pracují jen v malém množství. Musí být tedy dobře rozestavěny na místo, kde sluneční paprsky nejvíce dopadají.
A jak to bude v budoucnu? Budeme tuto energii nadále využívat, anebo přejdeme do mnohem modernějšího a úspornějšího způsobu využívání techniky?

 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Standa Standa | Email | Web | 1. january 2012 at 11:08 | React

Tak tohle je dost divná úvaha, nemyslíš? Žijeme v 21. století a uvažovat, jaké by to bylo, kdybychom byli ještě zalezlí v jeskyních, to moc nedává ani smysl.

2 kirma-lee kirma-lee | Web | 1. january 2012 at 11:52 | React

Dříve to bylo Téma Týdne na Blogu, takže já to nepsala jen tak, abych si řekla: teď napíšu článek o tom, jaké by to bylo žít bez elektřiny, ale názor Vám neberu.

3 Eduard Nud Eduard Nud | 22. august 2014 at 19:16 | React

[1]: Proč v jeskyních? Ve středověku lidé taky neznali elektřinu a v jeskyních žili pouze poustevníci. Krom toho ani starověk neznal elektřinu a přitom existovaly civilizace. :-! A proč zrovna 21. století by mělo být něčím lepší, než ta minulá?

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement