Čtvrtý druh

27. december 2011 at 17:23 | Kirma |  Filmy
Režie: Olatunde Osunsanmi
Délka: 98 min.
Žánr: Thriller, Horor, Sci-fi, Mysteriózní
Hrají: Mila Jovovich, Charlotte Milchard, Will Patton, a další
(Zdroj: CSFD.cz)

A máme tu další film z ,,mimozemského,, prostředí. Film se odehrává v odlehlém městě Aljašky, kde v 60. letech dochází k záhadnému mizení lidí a podávání svědectví o zahlédnutí UFO, popřípadě o únosech mimozemské civilizace. Vše je dokumentováno a hlavní postavou je psycholožka Abigail Tylorová. Ta se díky nahrávkám snaží zjistit něco více o těchto svědectvích, své pacienty ukládá k hypnóze, při níž se chovají pacienti nanejvýš podivně. Vše je dokumentováno kamerami a nahrávací páskou.


Ve filmu jsou použity dokumenty z 60. let, rozhovor s ,,pravou,, Abigail Tylerovou, archivní záběry a nahrávky a hlavně hrané scény s Milou Jovovich, které mají filmu dodat dramatičtější spád a pohled na věc.
Podle mého názoru je to film dost podobný Paranormal Activity a Záhadě Blair Witch, ale narozdíl od nich není tento film natočen průmyslovou kamerou, ta je použita jen místy, když se ukazují archivní záběry. Film je jakoby 3místní: skládá se z hraného projevu, rozhovoru s psycholožkou Abigail a archivními záběry, které se přesně shodují s archivními záběry z 60. let.
Film je místy doopravdy dramatický, například hned na začátku smrt Abigailina manžela Willa (u kterého se hodně dlouho zjišťuje jak zemřel, ale ke konci filmu se dostaneme k docela podivnému závěru, který byl matoucí), při zmizení Abigailiiny dcery Ashley, anebo odebrání syna z péče. Při těchto záběrech možná uroní slza, ale pár scén je také docela lekavých, což jsem u tohoto filmu mohla očekávat. Nějaké situace ve filmu mi ale přišly docela přitažené za vlasy:
-například důkaz paranormální činnosti (náhlé poruchy kamery), jakmile se zaznamenávalo sezení u Abigail
-proč by mimozemšťané mluvili starou summerštinou, která existovala před egyptskými hieroglyfy? (toto je ale možná pravděpodobné)
-natáčení se ve skutečnosti konalo v Bulharsku, na Aljašce o žádné Abigail Tylerové v životě neslyšeli, nemají o ní ani žádné záznamy a rozhovor s Abigail ve skutečnosti hrála Charlotte Milchard
- a že UFO unáší jen Američany (i když řeč byla i o unášení po celém světě)

Místy docela děsivá podívaná, na dobrou představu o zjevení UFO, místy scény trhající srdce a hlavně summerština mimozemšťanů: tento film ujde a dávám mu tak 60% s odřenýma ušima.
Radši se podívám na Insidious, anebo na nebe plné hvězd a zvolám Jééé UFO! (mimochodem na konci společně s titulkami běží i nahrávky lidí, kteří UFO spatřili, což byl docela ubohý způsob přesvědčit lidi o této existenci..)
Na UFO tak nějak věřím, ale tenhle film podtrhl to, že jakmile na něj napsali: Podle skutečných událostí, zájem trochu opadl. No, jen tak dál, uvidíme, co Amerika příště zplodí za takovýto film....

 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement