Voodoo+dokument z pořadu National Geographic

16. december 2011 at 16:17 | Kirma |  Kuriozitky
Řadí se mezi nejstarší náboženský obřad světa, který pochází z Afriky a středomořských kultur. Postupně se mísily s některými křesťanskými zvyky, neboť obřady se díky otroctví dostaly i do pozdějšího Nového světa.Samotné slovo ,,voodoo,, se vykládá jako ,,komunikace s duchy.,, Tento kult má totiž dvě části:
loa rada-což je čistá, bílá část voodoo, používá se při náboženských obřadech
loa petro-odvrácená tvář loa rady, představuje čarodějnictví a černou magii

Pro voodoo se používají i názvy jako vúdú, vodou, vodum, voudou. Dost často se o něm říká, že se týká jen zlé magie, dokáže jen ublížit, ale ve skutečnosti má dobrou i temnou stránku, tak, jako každé jiné náboženství.
Voodoo se ale nedělí na ,,nebe,, a ,,peklo,, , není tam žádný bůh, ani satan, protože vždy může vznikout nebezpečí i při vyvolávání bohů loa rady a dobré věci můžou vykonávat i bohové loa petro.
Při obřadech se používají živé oběti, anebo nejznámější jsou tzv. voodoo panenky.

Živé oběti:
Kromě šílených tanců, víření bubnů a výkřiků, živé oběti louží jako dar bohům. Při těchto obřadech jsou většinou obětovány zvířata, ale zvíře musí se svým údělem ,,souhlasit,, a to tím, že přijme nabízenou potravu, pokud se tak nestane, zvíře se musí nechat na svobodě.

Voodoo panenky:
Asi více známějším postupem při obřadech voodoo jsou ručně vyrobené voodoo panenky. Kdysi v Indii se dokonce vyráběly v živé velikosti-posílilo to sílu šamana. S panenkami se dá pomoct, ale i ublížit, či dokonce zabít. Původně se panenky vyráběly z hlíny, na ně byly nalepovány, nehty, nebo vlasy, či dokonce i krev, sliny anebo jakákoliv další tělní tekutina, aby spojení bylo co nejsilnější. Dnes se ale panenky vyrábějí z bavlny a plní se jakýmkoliv materiálem. Ovšem panenky by se co nejvíce měly podobat zamýšlenému člověku, nejdůležitější je však jeho věc.

Lidé při obřadech se většinu dostávají do tranzu, či se před samotným obřadem něčím ,,posilní.,, Používají se zde dokonce i drogy, velmi jedovaté nápoje.... A většina lidí to většinou nepřežije.

Voodoo nepoužívají jen šamani, ale i moderní lidé, kteří se chtějí někomu pomstít. Tohoto způsobu využívají hlavně lidí, kteří nechtějí být obviněni z trestného činu, protože na voodoo se těžko pozná, kdo je vrah, nebo daná osoba, která člověku ublížila....

Zde je dokument z pořadu National Geographic, jde o Voodoo z Haiti:
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 dokumenty dokumenty | 20. february 2014 at 21:04 | React

dokumenty česky zde http://dokumenty-online.8u.cz/ :-D  :-D

2 dokumenty dokumenty | 20. february 2014 at 21:04 | React

dokumenty česky zde http://dokumenty-online.8u.cz/ :-D  :-D

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement