Ta zákeřná věc jménem kritika...

11. january 2012 at 21:01 | Kirma |  Kecy v kleci
Určitě to známe a setkáváme se s tím dennodenně. Dokáže ublížit, ale i pěkně nakopnout sebevědomí. Je všude: u filmů, počítačových her, hudbě, blozích... Je všude a lidé ji vypouštějí rádi. Hlavně pokud jde o to, že toho člověka chcete záměrně naštvat a řeknete mu, že dneska mu to fakt nesluší, že vypadá příšerně... Ano, i tohle může být kritika se vším všudy.

Někdo nese kritiku špatně, někdo si z ní nic nedělá a pokračuje dál svým stylem. Je ale třeba říct, že je potřeba. Bez ní by se člověk nemohl zlepšovat, nemohl by si vytvořit ten pomyslný odrazový můstek, u kterého by si řekl: tak a teď těm lidem ukážu.
Jak už jsem řekla, kritizovat se dá naprosto všechno. Rozhlédněte se kolem sebe. Kolem vás je spoustu věcí, které se třeba někomu vůbec nelíbí, někdo se do nich třeba na první pohled zamiluje.
Být profesionálním kritikem musí být něco, co je dáno od vínku již při narození... Netuším, jestli se ti lidé naučili během svého života tak skvěle kritizovat, anebo to prostě mají dané... Ono totiž pořádně umět kritizovat a vytvářet cenzury je už sakra umění. Správná kritika člověka nesmí urazit, musí ho donutit se zamyslet. Zamyslet se nad tím, co vytvořil. Popřípadě se zlepšit, anebo pokračovat v tom, co dělá stejným tempem a se stejným odhodláním (tak i se svým stylem), pokud kritika byla pozitivní a práce přinesla nějaké ovoce.
Když si čtete cenzury v těch různých časopisech, koukáte na ně v televizi a podobně, tak určitě každý chce být potom jako ten člověk. Umět pořádně něco zkritizovat. Najít i v tom nejkrásnějším díle nějaký háček a v tom, které se mu nelíbilo najít i něco hezkého. Nutno dodat, že kritika je věc názoru. Nikdo se neshodne ve stejné věci tak úplně přesně do tečky, každý si něco najde. Někomu se líbí tohle, někomu zas tohle. Dá se tedy říct, že je to individuální přemýšlení každého z nás.
S kritikou se dokážu vyrovnat, pokud je ovšem napsána tak, jak jsem uvedla výše. Nesmí být urážející. Nejde, aby nějaký člověk napsal: To je ten nejhnusnější článek, co jsem kdy četl/a, jak vůbec můžeš psát? Ale aby člověk napsal: Ten článek se mi nelíbí, protože bla bla bla a dodej tam příště i bla bla bla. To je jemná kritika. Ale i ty ostré nesmí tak bodnout. Protože kritikům se pak dostane mnohem horší reakce, než co vypustili oni sami. A to my věřte.
Pozitivní kritika každého potěší, pokud je myšlena upřímně a přes přetvářky. Říká se, že lidé neumějí moc chválit. Ale potěší to. a je to dobré umět, ten člověk si to bude pamatovat a bude si toho vážit. Samozřejmě nemusíte pět ódy na všechno kolem, je dobré mít vlastní hlavu.

Takže když to tak všechno shrnu: zase jedna z individuálních věcí, která ovlivňuje svět. Kritizujte si do aleluja ale všeho s mírou!!! :)

 

1 person judged this article.

Comments

1 Big Fan Big Fan | 5. december 2012 at 21:51 | React

"Cenzury" asi měly být recenze, že

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement