Škola života aneb Co se ve škole neučí

20. february 2012 at 18:16 | Kirma |  Kecy v kleci
Znáte to: normální škola, kde se učíme vědy typu matematika, fyzika, chemie a jiné předměty, později, na střední škole zacházíme do podrobna podle toho, jaký si vybereme obor+k tomu stěžejní předměty. A většina studentů se shodne na několika věcech.

1. Nejde nám nějaký stěžejní předmět.
2. Anebo nás prostě nebaví.

Tady ale nejde o to, rozebírat, co nás baví a nebaví. Ale co nás škola učí a co naopak zásadně vynechává. Je pěkné, že škola se nás snaží učit vědy a jiné předměty. Jenže co to ostatní, co v životě potřebujeme? Shrnu to v několika bodech:

1. Chování ve společnosti a komunikace s ostatními
Jasně, vyučuje se to jako doplňkový předmět např. ve slohu, který se věnuje jiným stránkám jazyka. Ale to je pouze prolétnutí toho všeho. Co například vyučování etikety? Jak se máme chovat třeba při stolování, při představování, jak se má ve společnosti chovat muž a jak žena? To se opravdu pouze prolétne a jede se dál. Na člověku potom je, aby se to naučil za svůj život a ze svých zkušeností. No jo, jenže kde to vezme? Psaná pravidla zas tak úplně nejsou, ale jedna rada by tu byla. Vlastním knihu od Ladislava Špačky nazvanou Velká kniha etikety a můžu říct, že je to tzv. Bible etikety. Tam najdete skoro vše, ta kniha vypadá asi takto:

Samozřejmě se po ní nemusíme stát hned mistry společenského chování. Ale nějaký předmět zaměřený jen na etiketu by se ve školách docela hodil.

2. Odsuzování něčeho, co by se odsuzovat nemělo
Jste např. proti homosexualitě? Anebo proti jiné věci, o které skoro ani nemáte tucha a říkáte, že ,,tyhle lidi sou prostě teplí buzíci,,? (narážim teď jen na jednu věc) Jasně, někdo s tím například má problém, protože mu homosexualita a i s tím související bisexualita přijde nenormální z hlediska toho, že ty dva prostě nejsou ,,opačného pohlaví.,, Ale proč? Je to proto, že ta láska mezi nimi je prostě zakázaná? Nebo se nedokáží dívat na dvě stejná pohlaví, jak si v klidu žijí sexuální i láskyplný vztah, protože to není normální? Je to úplně jinak. Tito lidé jsou úplně stejní jako heterosexuálové. Jen je prostě přitahuje stejné pohlaví. Ale dokážou se bavit i normálně s opačným pohlavím, stojí si za svým názorem a měli by si stát i za tím, kdo je víc přitahuje. V této době se za to stydět nikdo nemusí. Lidé odsuzující homosexualitu jsou ti, kteří o tom vůbec nic neví a troufám si i říci, že jim závidí. Brzy o tomto tématu napíšu článek.

3. Praktické věci typu vaření, zašívání,....
Tohle by jsme my ženy prý měly zvládat levou zadní. Uvařit něco dobrého pro nás i pro svou budoucí rodinu, dobře se postarat o děti, poradit si třeba s utrhnutým knoflíkem... Dalo by se říct, že to dnes umí už jen trochu starší generace a pár mladších jedinců. I tohle bych dala jako předmět ve škole, jsou to dost praktické věci do života. Možná v osmé třídě je předmět ,,kuchyňky,, anebo v nižších ročnících ,,ruční práce,,. Anebo se také říká, že život nás naučí. Ano, to je pravda, ale zašíváte si každý den doma knoflíky....?

4. Úřední věci typu vyplňování korespondencí, vyřizování účtů, placení účtů, zavedení účtů v bance apod.
V naší škole je předmět ekonomika. V našem oboru se ale zaměřuje na podnikání, ale prý je ještě jedna obecná ekonomika a je možné, že tyto věci se tam učí. Ale podle mě ve škole se dopodrobna tyto věci neprobírají.

5. A to nejdůležitější: MEZILIDSKÉ VZTAHY
Dobře milovat, dobře se pohádat (ano, dobře se pohádat je umění!), vycházet s ostatníma, nechovat se jako kdybysme vylezli z hospody, to už je pořádná výchova. Byl by to skvělý předmět a hlavně možná dost oblíbený. Sexuální výchova ve školách jako předmět by možná snížila riziko toho všeho humbuku kolem pohlavního života kolem nás. Jo, to by bylo fajn, kdybychom byli všichni na všechno připravený.

A na závěr? Škola nás naučí, ale pouze jen to nejzákladnější pro nás život. To ostatní se musíme doučit jen my sami. Naší školou je totiž sám život.

 

1 person judged this article.

Comments

1 jezinka jezinka | Web | 20. february 2012 at 18:47 | React

Krásná úvaha, krásná.A máš pravdu- hlavně v mezilidských vztazích. :-)

2 Alice Alice | Web | 20. february 2012 at 20:00 | React

To je skvěle napsané,a pravdivě,krásně vystižené,úplně s tebou souhlasím. :)

3 Jannie Jannie | Web | 22. february 2012 at 12:16 | React

U čísla jedna bych dodala, že to se sice ve škole neučíme, ale předpokládá sem, že nás to naučí rodiče. Jenže gentlemanství už není dávno v módě, takže tomu nikdo nevěnuje velkou pozornost. Čímž trpíme my, ženy :D
U toho dalšího máš pravdu. Co se týče mezilidských vztahu, to nás nikdo nenaučí. To umíme už od malička ne? Alespoň bych řekla. Nikdo nás přece neučí, že rodiče musíme mít rádi, my to prostě cítíme.
Jinak pěkný článek :)

4 Alice Alice | Web | 22. february 2012 at 13:57 | React

[3]: S tím souhlasím ;-)

5 Nikinka Nikinka | Web | 23. february 2012 at 10:01 | React

Je to úžasně napsané. A musím říct, že se mi to líbí nejen kvůli originálnímu psaní a vlastně celé té myšlence, ale hlavně proto, že je to tak pravdivé... :-)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement