Záhada zvaná novinařina I.:Co lidé píší v bulvárních plátcích

24. march 2012 at 9:57 | Kirma |  Fejetony
Dennodenně se setkáváme s různými výtisky typu Blesk, Právo, Hospodářské noviny, Aha! a podobně. Čteme je buď jen tak abychom měli co číst, chceme se dozvědět něco nového, nějaké pikantnosti ze světa i z domova, či ze života celebrit. Jsou většinou levné, ale dozvíme se dost informací. To je jen nějaký výčet výhod novin, časopisů a podobných výtisků, které tvoří součást našeho mediálního života.
Když se ale podíváme na tyto typy médií z jiné strany (mluvím např. o bulvárních časopisech), jedná se o jedno pořádně nicotné čtení o něčem, co nás přesvědčuje naprosto zbytečně o tom, že to je prostě pravda a my s tím nic neuděláme. Zaměřím se právě teď na bulvární plátky.

Občas mi přijde, že v těchto plátcích plácají takové nesmysly, že to nemá cenu vůbec číst. Ale někoho to baví, samozřejmě. Jen by mě zajímaly pocity těch celebrit, které jsou sledované a focené na každém kroku a jenom malinká chybička, která pro nás znamená jen malý trapas, na který se hned zapomene a kterou oni udělají, je odsuzuje k tomu, aby se zjevili na titulní stránce s křiklavým titulkem: ,,Naše celebritě XY se dnes podařilo postarat o velký trapas! Cestou do posilovny se jí roztrhly tepláky, když se ohnula!! Všimla si toho vůbec??,, atd. Taky že se potom koná nespočet soudů, žalob... A člověk se potom nemůže hnout ani z baráku.
Z pestré škály showbusinessu si můžeme vybírat donekonečna. Ale mělo by se to brát jen jako čtení pro pobavení, než aby si člověk po chvíli řekl: Jo, Bartošová se zase zbláznila. Pokud by měla informace být pravdivá, psalo by se o ní mnohem více a informace by se od sebe nějak neodlišovaly. Zatímco když si otevřete např. Blesk, Pestrý svět a ještě něco podobnýho, pak zjistíte, že vám to vůbec nedává souvislost. V Blesku třeba napíšou o pobytu nějaké celebrity v léčebně, kde pořád je, zatímco v Pestrém světě se dočtete, že už je venku. No a teď co s tím. Věřit Blesku, nebo PS? Nakonec se člověk, a většinou správně, rozhodne, že nebude věřit ani jednomu.
Taky mě občas zaráží, kolik tam mají pravopisných chyb a překlepů. Příkladem je třeba Blesk, tam se toho najde většinou dost-nedokončené články, překlepy. Pokud se pokouším o nějaký smysluplný článek, tak alespoň se pokouším o to, aby to dívalo gramaticky smysl. Samozřejmě, nějaká chyba se tam omylem vyskytnout může. Nikdo není dokonalý, ale nemělo by se to stávat až tak často.
Co se týče získávání informací, pak je to rovnou od daných celebrit, či od fotografů, anebo se prostě využije internetu. Ta první možnost je asi nejlepší, pokud si to ovšem novinář potom nezpracuje úplně po svém. Přidá třeba nějaký kec, anebo zase naopak něco ubere, takže čtenáři se potom naskytne docela pikantní pohled do života celebrity, která ve skutečnosti říkala úplně něco jiného.
Máme tedy věřit těmto bulvárům, nebo ne? Já bych řekla, že pro pobavení fajn, ale rozhodně by se to nemělo brát vážně. Ale to už je na každém člověku.
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Penelopé Sparrow Penelopé Sparrow | Email | Web | 24. march 2012 at 15:08 | React

Ahoj :-) Spřátelila bych se,bohužel už mám Aff a SBček víc než bych čekala a nestíhám je všechny obíhat(právě u mě probíhá kontrola).Takže jsem se rozhodla,že budu blog spřátelovat už pouze s tématikou J.Depp(jde i o rychlejší výměnu novinek atd atd..)Prosím neber to osobně,tvůj blog se mi líbí,vážně. :-(  :-)

2 Christie May Christie May | Web | 25. march 2012 at 11:44 | React

Bulváry pro jistotu nečtu vůbec, ale docela mě zaráží to co píšeš o těch chybách a tak... Snad, když už je člověk placený za to aby psal, tak by snad psát měl umět. Ale zase je pravda, že jaký seriózní novinář by stál o to vydávat své články v bulvárních plátcích, že. :D

3 Mirielka Mirielka | Web | 4. october 2012 at 20:02 | React

Zajímavý článek. Jen pro sebe tiše doufám, že někdo ten bulvár čte. Letos píšu bakalářku na téma Vliv bulvárního tisku na veřejné mínění a jsem dost zvědavá na to, jak mi vyjde dotazník. Ale jako  předpoklad mám, že se bulvárem nechá mnoho lidí ovlivnit a to především ze starší generace. Tak uvidím, případně se podělím o výsledky :-)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement