8) Sliby, chyby

22. june 2012 at 15:45 | Kirma |  1000 věcí, které nenávidím
Čím více slibujete, tím více nejste schopni všechny sliby plnit. Pokud si na sebe navalíte moc úkolů, které jsou nad vaše síly, pokud si sami slíbíte nějakou věc, anebo někomu jinému řeknete: ,,slibuju, že to udělám,, a místo toho se od vás dočká akorát věty ,,promiň, já jsem nemohl/a,, pak si řeknete jen: Sliby, chyby.


Je spoustu věcí, které mě u slibů dokážou naprosto namíchnout. Vezmeme to v bodech.

1. Složitost, míra slibu
Pokud někomu slíbíte nějaký nadlidský úkol a dáte si na něj malou časovou rezervu, je téměř nemožné slib dodržet. To se mi stalo už několikrát. A můžu říct, že je to hodně nepříjemné. Za necelé 3 týdny jsem měla přepsat celou inventuru technického nářadí na počítači pomocí tabulek a jiných (bylo to součást brigády) a bohužel jsem stihla asi jen čtvrtinu. Bylo mi to líto a nesnášela jsem se za to. Byl to ovšem nepovinný úkol. A já se do něho pustila bez rozmyslu.

Stejně tak když vám někdo slíbí, že danou práci udělá co nejrychleji a vy se jí dočkáte buď za velmi dlouhou dobu anebo vůbec. A člověku nezbývá, než to udělat sám a v duchu nadávat, jak je ten člověk nemožný a nespolehlivý. Tudíž narážím na další bod.

2. Nespolehlivost
Pokud znáte nějakého člověka a víte o něm, že je nespolehlivý, není dobré si od něj naslibovat hory doly. Poté byste mohli padnout do obrovského průšvihu a vše by bylo na vás. Ten člověk by byl akorát jen ,,spoluviníkem,, a nenesl by skoro žádnou odpovědnost. Anebo alespoň minimální. Přinejlepším vás do dostane do dost nepříjemné situace a člověk ve vaších očích klesne hodně hluboko. Je dobré si nejlépe rozmyslet, co od druhého máte očekávat.

3. Neochota
Úplně ,,miluju,, jednu věc. Chystá-li se nějaká akce, či něco podobného a daný člověk vám s naprostou jistotou slíbí, že půjde a den před akcí vám oznámí, že jaksi ,,nemůže,, aniž by měl alespoň nějakou pořádnou výmluvu, pak se ani nemůže divit, že už mu lidé moc nedůvěřují, co se týče organizačních záležitostí. Když se mu prostě nechce, tak ať to řekne hned jak se o události dozví, ne? Není dobré vždy nechávat vše na poslední chvíli. Pak by se to mohlo vymstít.

Ovšem něco jiného je, když do toho vleze opravdu něco jiného, důležitějšího, či něco opravdu zlého. To je ale na jiné téma.

4. A víš to s jistotou?
Tuto otázku si vždy pokládám, když se chystám něco pro někoho udělat. Říkám si, jestli to vůbec zvládnu, jestli ten člověk bude spokojený a podobně. Anebo se někdy takto zeptám nějakých lidí, kteří mi něco slíbí a v jejich očích vidím nejistotu a samozřejmě pochyb, jestli to vůbec dokážou splnit. Člověk by se totiž měl nad touto otázkou zamyslet. Pokud bezhlavě odpovím ,,ano,, musí se ode mě očekávat, že snad něco stvořím. Ovšem když někdo řekne ,,ne,, nikdo vám za to hlavu neutrhne. Samozřejmě záleží na situaci. V zaměstnání byste mohli udělat ,,pá pá,,.

Jsme jen lidé. Děláme chyby, pleteme se, nejsme prostě bezchybní roboti. Člověk by neměl mít nějaký přesně stanovený program, co má udělat pro druhého, není přece na baterky. Když se ale jedná o prkotinu, kterou člověk slíbí (a fakt jako že slíbí!) tak by jí měl dodržet. Nespolehlivost je totiž vlastnost, která není pozitivně ceněna.

Anketa pod článkem.
 

2 people judged this article.

Comments

1 Ivi Werwolfin Ivi Werwolfin | Email | Web | 22. june 2012 at 16:01 | React

Snažím sa nesľubovať, ale aj tak sa mi občas stane, že sa (väčšinou takéto sľuby) sľúbim kamarátom, že pôjdem von no a potom mi to nevyjde s peniazmi alebo tak a musím ostať doma... to sa cítim veľmi trápne.

2 Snorri Snorri | Web | 22. june 2012 at 18:06 | React

Ahoj. Já ti závidim, že je jedeš do Polska! Ta osvětim je opravdu něco a teprve ten Birkenau je drsnej. My měli i českou průvodkyni a je opravdu hrůza když ti vypráví některé ty zážitky lidí. Opravdu silný zážitek - alespoň pro mě. Nic silnějšího jsem nikdy nezažila a myslim si, že by se tam měl každý podívat i když to není příjemné.
A co se týká těch zlotých, tak věř tomu, eura opravdu nechtějí nikde brát. :) Kdybys byla z okolí, mohla bych je ještě vyměnit. Ke konci nás totiž vzali do směnárny a mě jich hodně zbylo :)

Jinak taky jsem na poláky slyšela jak jsou zlý ... já je moc neznám, ale například v tom Krakově mi přišli neuvěřitelně milí! Opravdu a s každým si podávali ruce, zdraví se .. udělali na mě dojem. Ale jsou neskutečně pobožný. :)
Dokonce jsem si hrozně oblíbila i polského učitele z naší spřízněný školy. A já mám k učitelům něco jako averzi :D
Tak ať se ti líbí :)
A pokud de o tenhle článek, máš pravdu. Ale úplně nesnášim, když někomu řeknu "možná" nebo "snad jo" a on pak když to nevyjde na mě vychrlí "dyť si to slíbila.." :))

3 Aelis Aelis | Web | 23. june 2012 at 11:23 | React

Myslím si, že ,,vražedné boty" dokonale sedí. :D
A pokud jde o nespolehlivost, jsem člověk, který přirozeně nikomu nevěří. Když máme dělat nějaký skupinový projekty do školy (jak já to nesnášim) a učitelka vám dá do skupiny ty největší flákače, mezi kterýma jste jediný člověk očekavající dobrý výsledek, je to špatný. Kolikrát jsem dělala něco velkýho do školy úplně sama a pak to tomu druhýmu dala jen přečíst, protože vim, že sám by se na to vybodnul.
A takovej ten syndrom ,,vykašlu se na tebe den předem" to též znám, momentálně to mám s nejlepší kamarádkou, téměř pořád, například od prosince mi slibovala, že spolu pudem v dubnu na Nightwish, na který jsem se nehorázně těšila, a nakonec to dopadlo tak, že po čtyřech měsících nebyla schopná si sehnat peníze nebo mi alespoň říct předem, že ne. Pochopila bych, že nemá peníze, sama nejsem z bohatý rodiny a Nightwish nebyly zrovna to nejlevnější, ale já moc dobře vím, že ona šla týden předem s jinou kamarádkou na konzert, který stál hodně a ani na něj nechtěla -sana mi to řekla.
Tak, co to sakra, kde je logika?? Některý věci nepochopim!

4 Ria Kon Ria Kon | Web | 23. june 2012 at 16:26 | React

Tak s tímhle mám problém já :D
Ale ono je to taky o tom, že ty lidi mám ráda, nechci je přímo odpálkovat (a že to mi jde), a tak se na to tvářím nemastně neslaně, odkládám svoji odpověď atd. Jenže někteří tu narážku nepochopí a neustále mě do toho slibu tak tlačí, až tak nějak neurčitě přikývnu. Oni to vezmou závazně, já se z toho potom vymotám. Takhle je párkrát procvičím a zas je to pro mě způsob, jak zařídit, aby mě do ničeho netlačili.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement