Comments

1 Er. Er. | Web | 20. february 2013 at 22:37 | React

Mám pár kamarádek deváťaček, jejihž komunikace a slovní zásoba je kapitolou, za kterou by se měl náš vzdělávací program stydět.
Tyhle holky letos dělají přijímačky na pedagogické lyceum..
Jestli si kdy adoptuju dítě, pořádně si rozmyslím komu jej svěřím.. :-D

2 Robka Robka | Email | Web | 20. february 2013 at 22:41 | React

S tou vzdělaností jsi uhodila hřebík na hlavičku. Je to tak, díky pokroku a technologiím už mladí lidé méně čtou, protože všechno se přece dá najít na internetu. A čím méně čtou, tím se zhoršuje jejich slovní zásoba, což pak člověk vidí všude kolem. Navíc se každou další generací prohlubuje nechuť k fyzickým aktivitám a práci, každý by chtěl všechno hned a pokud možno zadarmo.

3 Eruvië Eruvië | Web | 21. february 2013 at 11:40 | React

Vím, o čem mluvíš, rok od roku musíme upravovat tematické plány, abychom se přizpůsobili hloupějším a hloupějším žákům, vyžaduje to ČŠI, rodiče i vedení, abychom měli dobré průměry. Už jsem se kvůli tomu několikrát zlobila na blogu a k čemu mi to je? K ničemu :-/ Prostě jako rodiče budeme muset na své ratolesti i na učitele víc tlačit, ať se děti učí, místo aby si hráli... Asi budu příšerná máma :-D

4 Angela Angela | Email | Web | 21. february 2013 at 20:23 | React

Máš pravdu, vzdělanost opravdu klesá... Jako malá jsem se také bála deváťaček, dnešní takové děti se jim dovolí klidně posmívat a jak stárnou jsou čím díl víc drzejší i k učitelům. U nás ve třídě už to došlo třeba i k tomu, že někteří žáci místo hodiny poslouchají písničky a dokonce třeba kouří elektrickou cigaretu. Nevím, jestli vidí, že si toho učitelka určitě všimla, asi je jim to jedno...

5 Wizie Wizie | Web | 22. february 2013 at 15:37 | React

Máš pravdu. Se vším. Zrovna nedávno jsme byli v muzeu na výstavě ohledně Židů a těžkého života v době války. Bylo to tak dechberoucí, v jakých podmínkách tam lidé žili (jestli tedy ještě žili). Oproti tomu si my žijeme v přepychu, v naprostém luxusu a i pár mých spolužáků (dokonce i někteří kluci) z toho byli i po příchodu do školy v šoku. Když si to člověk takhle projde v hlavě, uvědomí si, jak je rozmazlený - tablet sem, tablet tam, xbox, PSP, nejnovější telefony... Nemusí získat úplně všechno, ale po té výstavě se mi i ta skutečnost, že po něčem takovém někdy vůbec toužím, zdá jako hřích.

6 kirma-lee kirma-lee | Web | 23. february 2013 at 9:48 | React

[1]: Nezbývá, než souhlasit - je to čím dál katastrofálnější. Já už ani nevím, jestli si s těmi lidmi můžu popovídat, mám vždy pocit, že si s nimi už nemám co říct.

[2]: Ano, přesně tak. A co navíc, knihy jsou pro ně nejspíše něco nudného, nezajímavého ... a přesto by si určitě našli nějaký žánr, který by je chtě nechtě zaujal. Proč asi existuje obrovká škála knih? Abychom měli z čeho vybírat.

[3]: Příšerná máma určitě ne :D I když děti bychom měli nějak vychovávat k tomu, aby dostali chuť se alespoň trochu zajímat o literaturu a to začíná hlavně čtením pohádek na dobrou noc (ano, zní to trochu podivně, ale je to tak) a ne jim neustále kupovat nějaké IPody, IPady (ani nevím, jak se to píše) a podobné vymoženosti, které neslouží snad k ničemu jinému než ke komunikaci a hraní her...

[4]: U nás jsme si taky někteří píchli sluchátka do uší a ignorovali učitele, ale ono je opravdu někdy dobré dávat pozor už jen z toho důvodu, aby se nepochytilo něco zajímavého :D Ano, ještě si pamatuji doby, kdy jsem třeba měla zajít na druhá stupeň a byla jsem z toho vyklepaná po celou dobu - měla jsem bobky až za ušima:)

[5]: To mi připomíná, jak jsme byli v Osvětimi a můj život mi najednou přišel jako přepychový život rodiny Addamsových.Mě se už zdálo jako hřích, že mám v ruce foťák, v kapse mobil a podobně - v tu chvíli jsem si nedokázala představit, že bych byla v nějakém táboře, kde bych čekala jen na smrt...

7 Lux Lux | Web | 14. april 2013 at 17:11 | React

Súhlasím s poklesom vzdelanosti ale nesúhlasím s tým, čo hovoríš o napríklad takých tabletoch. Je na každom ako využije tieto...nazvime moderné technológie :-D Mám rada papierové knihy, nikdy by som nechcela aby ich nahradili nejaké virtuálne súbory v tablete ktorých sa nemôžem chytiť ale:
Asi by som zbankrotovala, kebyže si mám kupovať každú jednu knihu, nielen tie ktoré čítam vo voľnom čase ale aj tie ktoré potrebujem do školy. Ako študentka filológie toho musím prečítať dosť a niektore knihy v inej ako elektronickej forme zohnať neviem. A určite je to aj praktickejšie, keď do tašky hodím len tablet namiesto niekoľkých učebníc, vytlačených papierov a pod. (takže by sa dalo povedať že aj ekologickejšie).
Samozrejme nehovorím, že tam nemám aj pár hier, prečo si neskrátiť trochu čakanie na vyučujúceho :-D  ;-)

8 kirma-lee kirma-lee | Web | 14. april 2013 at 17:32 | React

[7]: Teď jsem si vzpomněla i na elektronickou čtečku knih - ta je naprosto skvělá na cestování, nemusíš s sebou tahat miliard tlustých knih, navíc nekazí oči, je praktičtější .... u tabletu je třeba výhoda, že můžeš na internet a psát si s kamarády, hrát hry, jak jsi psala a podobně :) Takže tohle rozhodně neodsuzuji, jen jsem narážela na to, že některé děti preferuji spíše ten divočejší život (ne všechny samozřejmě), než aby třeba zasedli k těm knihám ;)

Někdy mě ale občas dostává, že 6-leté dítě už drží v rukou supermoderní mobil, nebo tablet.

9 Lux Lux | Web | 14. april 2013 at 18:48 | React

[8]: Mne vyhovuje viac čítačka ako tablet, obstarala som si ho aj preto lebo som chcela znovu začať kresliť ale ešte som sa k tomu nedostala :D

10 FlossieVop FlossieVop | Email | 26. july 2017 at 4:32 | React

Revolutional update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil":
captchas regignizing of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another types of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? You can find a lot of demo videos about XEvil in YouTube.
Good luck ;)

XRumer20170725

11 DavidTag DavidTag | Email | 29. july 2017 at 9:04 | React

VasTutNet точка  ru  удалим негативные отзывы о Вас,разместим положительные,Спецалист по удалению плохой негативной информации в сетиудалить плохой отзыв Удалим всю негативную информацию ,разместим положительные отзывы.Привлечение трафика аналог яндекс директа и гугла Агентство репутации Вастутнет VasTutNet точка ру!

12 Aaaucepep Aaaucepep | Email | Web | 29. july 2017 at 16:24 | React

Segway Verona offers tours that make sure you will enjoy a fun and immerse experience of our beloved city. We combine Segway, our innovative way of transportation, with tours in the historical city centre. Through our explorations of 1 or 2 hours, we will bring you to the most breathtaking spots, so that, if you do not stay long in Verona, we make sure that you see all of the unmissable sights!

Segway is really easy to use! It is so intuitive that it feels like an extension of the human body. To understand why, consider this: if you stand up and lean forward, so that you are out of balance, you will intuitively put your leg forward. Segway works the same way: to move forward or backward, the rider just leans slightly in such direction, and Segway will follow your movements. It is also easy to turn right or left, since the rider just has to push respectively Segway’s handlebar.

Segway is safe. Anyone over the age of 12 can join our tours, except for pregnant women. Apart from these cathegories, we encorage people of every age to try Segway, because this self-balancing object can really make your experience in Verona much more delightful! In fact, if it is hot, you will enjoy some fresh air and avoid to sweat; if it is cold, you will have the possibility of staying outside the least possible time. It is proved that our 2 hours tours show you what you will see in 6 hours walking!

All the tours start with a little training on how to use Segway, because for us safety is the priority. However, we experienced that it takes just a little practice to master on Segway! There are no required skills and, in particular, no need to be able to bicycle. There will always be a tour leader with you, guiding the whole group, so that you can enjoy the view and the tour of Verona. Audioguides (available in different languages) will provide the information you need to fully comprehend the history and architecture of our main monuments, squares and buildings.

In particular, our 2 hours tour will show you: Piazza Bra, one of the biggest squares in Italy, with the Arena, the famous Roman amphitheatre; we will then take Via Oberdan in order to see Portoni Borsari, one of the ancient entrance of the Roman city; we will firstly explore Piazza Erbe and secondly Piazza Dei Signori, two squares full of symbols and buildings with enchanting beauty, and then see Arche Scaligere. Heading to the Duomo, Verona’s Cathedral, we will pass by Santa Anastasia, next to the Conservatory of music; after that, we will have a break on Ponte Pietra, the bridge with the breathtaking view of the Roman Theatre and San Pietro Castle (and much more). On our way back, we will stop at Juliet’s house, so that you don’t forget to take pictures and write your names on the walls! We will conclude our tour with Castelvecchio, the Scaligeri castle and enjoy its amazing view of Verona.

People who went on tours with us really appreciate our flexibility: we do not have fixed tour’s hours, so we can arrange the time that fits the best. Moreover, we try to adjust the path according to your preferences, spending less time on spots you have already seen and dedicate more on your favourite sights. Read what people say about us on tripadvisor...

So, if you want to make the most out of your time in Verona, contact us or stop by our office!

OFFICE HOURS: Monday to Saturday (only closed on Sunday) from 10 am to 5 pm.

DIRECTIONS: We are located in Piazza Cittadella 11b, very close to Piazza Bra, the main square with the Arena.

From Piazza Bra you can arrive at our office on foot (3 minutes): pass under the arch of the gateway with the big clock (Portoni della Bra) and walk through Corso Porta Nuova for approximately 100

https://veronasegwaytours.com/

13 Mariapa Mariapa | Email | Web | 1. august 2017 at 22:16 | React

Хотите как-то разнообразить вашу сексуальную жизнь? Добиться принципиально новых ощущений позволят игрушки для взрослых

Один из самых распространенных способов достигнуть невероятных ощущений – <a href="https://afroditalove.ru/category/vibromassazher-vibrator/">купить вибратор</a>. С его помощью достаточно легко добиться стимуляции чувствительных зон и точек на теле. Только не пользуйтесь им в одиночку, доверьтесь своему партнеру. Это укрепит вашу эмоциональную и физическую связь и позволит стать более раскованными и открытыми друг с другом.</p>
Также среди интим-товаров распространены наручники, эрекционные кольца, различные смазки и стимуляторы. Начните с чего-нибудь одного, не бойтесь эксперементировать с разными вариантами, и вы непременно сможете отыскать то, что понравится вам обоим.</p>
Стоит заметить: <a href="https://afroditalove.ru/category/prezervativy/">купить презервативы</a>, фаллоиммитаторы, вакуумные помпы, <a href="https://afroditalove.ru/category/vaginalnye-shariki/">вагинальные шарики</a>, и другие интим-товары можно в интернет-магазине «Афродита» (afroditalove.ru).</p>

14 Antoshkarom Antoshkarom | Email | Web | 2. august 2017 at 17:38 | React

Good day!

Best resume and cover letters templates.

https://www.etsy.com/shop/ResumeX - Download resume templates in Words' doc-file with high print quality and creative formats, prepare a polished resume and get your dream job.

These docs editable templates made by professionals who know what hiring managers look for.

How to start?

STEP 1: Content. Start by putting together the content of your cv. Bring into focus work experience, summary of qualifications, keywords and any other significant information that makes a powerful resume. http://www.rawresume.com/ - “How to Make Up a Great CV”  will take you through the whole game step by step.

STEP 2: Format chronological, functional or combination. Make sure you present your career in the style that highlights your experience, knowledge, and skills the best possible way. See  https://www.jmu.edu/cap/students/jobintern/resumes/format.shtml - “Choosing a Format” Guide by James Madison University  to decide which format is the best for you.

STEP 3: Appearance.  https://www.etsy.com/shop/ResumeX -  Find the most qualified template to ‘dress up’ your content. This page has different templates to choose from.

Bye!

15 Carolynhok Carolynhok | Email | 5. august 2017 at 15:49 | React

Revolutional update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
captcha solving of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another types of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

Interested? You can find a lot of introducing videos about XEvil in YouTube.
You read it - then IT WORKS!
Good luck ;)

XRumer201708

16 Carolynhok Carolynhok | Email | 6. august 2017 at 13:17 | React

Revolutional update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil":
captchas solving of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another size-types of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? You can find a lot of demo videos about XEvil in YouTube.
You read it - then IT WORKS!
See you later ;)

XRumer201708

17 Avito777Wah Avito777Wah | Email | 15. august 2017 at 22:26 | React

<b>Пополение баланса Авито (Avito) за 50%</b> | <b>Телеграмм @a1garant</b>

<b>Мое почтение, дорогие друзья!</b>

Рады предоставить Всем вам услуги по пополнению баланса на действующие активные аккаунты Avito (а также, совершенно новые). Если Вам необходимы определенные балансы - пишите, будем решать. Потратить можно  на турбо продажи, любые платные услуги Авито (Avito).

<b>Аккаунты не Брут. Живут долго.</b>

Процент пополнения в нашу сторону и стоимость готовых аккаунтов: <b>50% от баланса на аккаунте.</b>
Если нужен залив на ваш аккаунт, в этом случае требуются логин и пароль Вашего акка для доступа к форме оплаты, пополнения баланса.
Для постоянных клиентов гибкая система бонусов и скидок!
Гарантия:

<b>И, конечно же ничто не укрепляет доверие, как - Постоплата!!!</b> Вперед денег не просим... <b>А также, гасим Штрафы ГИБДД за 65% ...</b>

Оплата:
ЯндексДеньги, Webmoney (профессиональные счета)
Рады сотрудничеству!

<b>канал Телеграмм  @t.me/avito50 </b>
________

купить скидку +на авито
нью баланс авито москва
авито бесплатные объявления
гироскутеры со скидкой авито
авито ростов +на дону доска бесплатных

18 Vrbybrekly Vrbybrekly | Email | Web | Yesterday at 1:32 | React

cash loans - http://loansvtna.org/
direct lending payday loans <a href=http://loansvtna.org/>payday loans no credit check</a> ’

19 BbnvThoste BbnvThoste | Email | Web | Yesterday at 2:32 | React

personal installment loan - http://paydayvax.org/
guaranteed bad credit loans <a href="http://paydayvax.org/">best payday loans</a> ’

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.