19) Problémy 21. století

20. february 2013 at 21:42 | Kirma |  1000 věcí, které nenávidím
V tomto bodě se zaměřím spíše na problémy z obecného hlediska - tedy alespoň se o to budu snažit. Jde o to, že problémů v tomto století je více, než dost a jsou spíše globální záležitostí, samozřejmě najdeme zde mnoho událostí, které i dodnes otřásají myslí lidí (například 20. století). Když to tak vezmu, 21. století je "zatím" ještě dost poklidné.Nemůžu zde vypíchnout jen nějaké body, které bych dokázala pojmenovat za nejhorší problém tohoto století, už jen kvůli tomu, že dané století neskončilo - proto by bylo docela podivné vše hodnotit jen z jednoho úhlu.

Za prvé bych asi jmenovala ekonomickou krizi, která prý vyústila v Americe a tudíž se rozšířila i dále. Někdo dokonce tvrdí, že ekonomická krize je čirý výmysl - že prý peníze byly, jsou a budou. Jasně, někdo to tak bere, ovšem když se podíváme na země jako Řecko, Španělsko a jiné, které se utápí v nezaměstnanosti, v dluzích a bezmoci, pak jistě změníme názor. Navíc odrazovým můstkem může být i naše země, která krizí také trpí, i ona má dluhy a velkou nezaměstnanost, která roste. Nekontrolovatelně roste a když už vezmeme v potaz, že i vysokoškolsky vzdělaný člověk nemůže sehnat práci, to je už velký problém.

Další věc, která by stála za zmínku je ovlivňování lidí různými technologiemi. Ať už jsou to počítače, mobily, E-čtečky, Tablety a různé jiné vymoženosti, je to všude kolem nás a neustále se to zdokonaluje. To by mě možná tak netrápilo, ovšem v některých zemích (například v asijských zemích) se začínají vyrábět dokonalí roboti, kteří za vás klidně vykonají veškerou práci. Je jen otázkou času, kdy nás taková armáda robotů ovládne:D

Teď napíšu svůj velmi subjektivní názor, kterého si všímám dennodenně a je až neuvěřitelné, že se to děje a neustále se to zhoršuje. A to je čím dál větší pokles vzdělanosti, četby (tudíž i pokles slovní zásoby) a jinách aktivit u dětí. Možná jsem to sem psala nesčetněkrát - psala jsem o tom, jak jsou některé děti až příliš drzé na své okolí až se sami divíte, jak je to možné. Ještě si vzpomínám, jak jsem se v první třídě bála deváťáků, měla jsem z nich neuvěřitelný respekt a dnes? Malému dítěti nedělá problém pustit se s pořádnýma nadávkama klidně i na středoškoláka, odseknout mu takovým způsobem, až je to k vážně k neuvěření a vy si potom jen říkáte: Odkud to má? Možná má na to vliv právě ta technologie - ty děti už možná knížky vůbec nečtou, místo toho jsou rádi za nejnovější mobil a počítač a kvůli tomu se stávají dokonce nepřipravenými do první třídy. Pokud vezmeme na vědomí opravdu malé dítě.

Co se týče vzdělání, to chápu (a já jsem taky taková), že to nikoho moc nebaví a není to zrovna nejzáživnější činnost - učit se. Vzdělání ale neznamená jen šprtání se informací získaných ve škole, ale také určité zkušenosti, znalosti a umění komunikovat. Nerozlišuji sice míru inteligence, když si s někým povídám, ale dokáže mě docela vytočit, nebo se mi dokonce zprotiví hovor s naprosto hloupým člověkem a to doslova. Když třeba nemá vlastní názor, nemá vlastní hlavu, pořád jen mele to samé dokola a co je vrchol - nedokáže ani pořádně odpovědět, či se rozpovídat. Pokud daného člověka konverzace třeba otravuje, stačí to říct, ale ta konverzace typu "Hmmm, no jo no, to jo no, ... a jiné je opravdu výsledkem házení hrachu na zeď. A to je právě tím, že daný člověk nemá dostatečnou slovní zásobu, jinak by se rozpovídal a věděl by, jak reagovat na nějakou situaci. A že je třeba stydlivý? Ale jděte, i stydlivý člověk se dá pěkně rozpovídat.

Co z toho všeho plyne je fakt, že pokud to takhle bude pokračovat dál, tak za chvíli nás ta planeta Země opravdu neuživí... ale lidé jsou tvorové inteligentní, tudíž snad nezbývá než věřit, že vše půjde zas k lepšímu.
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Er. Er. | Web | 20. february 2013 at 22:37 | React

Mám pár kamarádek deváťaček, jejihž komunikace a slovní zásoba je kapitolou, za kterou by se měl náš vzdělávací program stydět.
Tyhle holky letos dělají přijímačky na pedagogické lyceum..
Jestli si kdy adoptuju dítě, pořádně si rozmyslím komu jej svěřím.. :-D

2 Robka Robka | Email | Web | 20. february 2013 at 22:41 | React

S tou vzdělaností jsi uhodila hřebík na hlavičku. Je to tak, díky pokroku a technologiím už mladí lidé méně čtou, protože všechno se přece dá najít na internetu. A čím méně čtou, tím se zhoršuje jejich slovní zásoba, což pak člověk vidí všude kolem. Navíc se každou další generací prohlubuje nechuť k fyzickým aktivitám a práci, každý by chtěl všechno hned a pokud možno zadarmo.

3 Eruvië Eruvië | Web | 21. february 2013 at 11:40 | React

Vím, o čem mluvíš, rok od roku musíme upravovat tematické plány, abychom se přizpůsobili hloupějším a hloupějším žákům, vyžaduje to ČŠI, rodiče i vedení, abychom měli dobré průměry. Už jsem se kvůli tomu několikrát zlobila na blogu a k čemu mi to je? K ničemu :-/ Prostě jako rodiče budeme muset na své ratolesti i na učitele víc tlačit, ať se děti učí, místo aby si hráli... Asi budu příšerná máma :-D

4 Angela Angela | Email | Web | 21. february 2013 at 20:23 | React

Máš pravdu, vzdělanost opravdu klesá... Jako malá jsem se také bála deváťaček, dnešní takové děti se jim dovolí klidně posmívat a jak stárnou jsou čím díl víc drzejší i k učitelům. U nás ve třídě už to došlo třeba i k tomu, že někteří žáci místo hodiny poslouchají písničky a dokonce třeba kouří elektrickou cigaretu. Nevím, jestli vidí, že si toho učitelka určitě všimla, asi je jim to jedno...

5 Wizie Wizie | Web | 22. february 2013 at 15:37 | React

Máš pravdu. Se vším. Zrovna nedávno jsme byli v muzeu na výstavě ohledně Židů a těžkého života v době války. Bylo to tak dechberoucí, v jakých podmínkách tam lidé žili (jestli tedy ještě žili). Oproti tomu si my žijeme v přepychu, v naprostém luxusu a i pár mých spolužáků (dokonce i někteří kluci) z toho byli i po příchodu do školy v šoku. Když si to člověk takhle projde v hlavě, uvědomí si, jak je rozmazlený - tablet sem, tablet tam, xbox, PSP, nejnovější telefony... Nemusí získat úplně všechno, ale po té výstavě se mi i ta skutečnost, že po něčem takovém někdy vůbec toužím, zdá jako hřích.

6 kirma-lee kirma-lee | Web | 23. february 2013 at 9:48 | React

[1]: Nezbývá, než souhlasit - je to čím dál katastrofálnější. Já už ani nevím, jestli si s těmi lidmi můžu popovídat, mám vždy pocit, že si s nimi už nemám co říct.

[2]: Ano, přesně tak. A co navíc, knihy jsou pro ně nejspíše něco nudného, nezajímavého ... a přesto by si určitě našli nějaký žánr, který by je chtě nechtě zaujal. Proč asi existuje obrovká škála knih? Abychom měli z čeho vybírat.

[3]: Příšerná máma určitě ne :D I když děti bychom měli nějak vychovávat k tomu, aby dostali chuť se alespoň trochu zajímat o literaturu a to začíná hlavně čtením pohádek na dobrou noc (ano, zní to trochu podivně, ale je to tak) a ne jim neustále kupovat nějaké IPody, IPady (ani nevím, jak se to píše) a podobné vymoženosti, které neslouží snad k ničemu jinému než ke komunikaci a hraní her...

[4]: U nás jsme si taky někteří píchli sluchátka do uší a ignorovali učitele, ale ono je opravdu někdy dobré dávat pozor už jen z toho důvodu, aby se nepochytilo něco zajímavého :D Ano, ještě si pamatuji doby, kdy jsem třeba měla zajít na druhá stupeň a byla jsem z toho vyklepaná po celou dobu - měla jsem bobky až za ušima:)

[5]: To mi připomíná, jak jsme byli v Osvětimi a můj život mi najednou přišel jako přepychový život rodiny Addamsových.Mě se už zdálo jako hřích, že mám v ruce foťák, v kapse mobil a podobně - v tu chvíli jsem si nedokázala představit, že bych byla v nějakém táboře, kde bych čekala jen na smrt...

7 Lux Lux | Web | 14. april 2013 at 17:11 | React

Súhlasím s poklesom vzdelanosti ale nesúhlasím s tým, čo hovoríš o napríklad takých tabletoch. Je na každom ako využije tieto...nazvime moderné technológie :-D Mám rada papierové knihy, nikdy by som nechcela aby ich nahradili nejaké virtuálne súbory v tablete ktorých sa nemôžem chytiť ale:
Asi by som zbankrotovala, kebyže si mám kupovať každú jednu knihu, nielen tie ktoré čítam vo voľnom čase ale aj tie ktoré potrebujem do školy. Ako študentka filológie toho musím prečítať dosť a niektore knihy v inej ako elektronickej forme zohnať neviem. A určite je to aj praktickejšie, keď do tašky hodím len tablet namiesto niekoľkých učebníc, vytlačených papierov a pod. (takže by sa dalo povedať že aj ekologickejšie).
Samozrejme nehovorím, že tam nemám aj pár hier, prečo si neskrátiť trochu čakanie na vyučujúceho :-D  ;-)

8 kirma-lee kirma-lee | Web | 14. april 2013 at 17:32 | React

[7]: Teď jsem si vzpomněla i na elektronickou čtečku knih - ta je naprosto skvělá na cestování, nemusíš s sebou tahat miliard tlustých knih, navíc nekazí oči, je praktičtější .... u tabletu je třeba výhoda, že můžeš na internet a psát si s kamarády, hrát hry, jak jsi psala a podobně :) Takže tohle rozhodně neodsuzuji, jen jsem narážela na to, že některé děti preferuji spíše ten divočejší život (ne všechny samozřejmě), než aby třeba zasedli k těm knihám ;)

Někdy mě ale občas dostává, že 6-leté dítě už drží v rukou supermoderní mobil, nebo tablet.

9 Lux Lux | Web | 14. april 2013 at 18:48 | React

[8]: Mne vyhovuje viac čítačka ako tablet, obstarala som si ho aj preto lebo som chcela znovu začať kresliť ale ešte som sa k tomu nedostala :D

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement