20) Je tohle ještě vůbec hudba?

14. april 2013 at 10:22 | Kirma |  1000 věcí, které nenávidím
Nebyla jsem tu pěkně dlouhou dobu a řekla jsem si, že bych to měla napravit, i když se bojím, že po takové blogerské absenci nebudu schopná vymyslet něco pořádného - tak jsem se alespoň chytla té rubriky "1000 věcí, které nenávidím", protože tady je toho hodně co říct. A v kulatém 20. bodě budu zase narážet na hudbu.Když někdo řekl názvy jako Harlem Shake (dále jen HS), nebo Gangnam Style (dále jen GS -je to napsané správně?), tak jsem vůbec nevěděla, o co se jednalo. Anebo jsem o tom neměla ani jednu mlhavou představu, co by to asi tak mohlo být. Kamarádka mě ale informovala, co tyhlety prapodivné názvy znamenají a já se nestačila divit. Má to něco společného s hudbou - u HS tajrdlíkujete (pardon, tancujete) na jednu a tu samou ?hudbu? (upřímně přiznávám, že když mi to kamarádka zkoušela pustit, musela jsem jí se znechuceným výrazem a otázkou: "Tohle je hudba?" vrátit sluchátka) a u GS je taky nějaký taneček, akorát se tam pro překvapení jiných zpívá. A já si říkala, kam ten svět spěje.

O těchto dvou věcech se říká, že se staly fenoménem hudebního světa - GS už má na Youtube miliardu shlédnutí a na HS už bylo natočeno nespočet videí, které mají "přiblížit" anebo alespoň ukázat, jak se věc má. Hluboce se zamýšlím nad významem těchto dvou údajných hitovek a sama sebe se ptám, kam zmizela ta hudba, která dávala smysl. A to nejen hudební, tak i po textové stránce.

To je všude takovéto sexy kočky, blonďaté polonahé ženské.... no alespoň tak mi to přijde. A jaký to má význam? Kdysi mi bylo vysvětleno, že to žádný význam mít nemusí - hlavně jde o tu hudbu, o ten rytmus. Jenže když to má být pořádný hit, nebo alespoň abychom to mohli nazývat songem, nějaký smysl by to jako celek mít mělo, není to tak? Taková jakási skládačka, která do sebe zapadá, aby to mohlo být poslouchatelné. Přijde mi, že u těchto dvou věcí byli rádi, že dotvořili a poskládali elektronické zvuky, v případě GS to nazpíval Korejec, který tomu ještě dodává na "zajímavosti a stylu" a dnešní generace se z toho může zbláznit.

Je mi jedno, že tyhle věci tak dobře neznám a neholduji jim. Jasně, mám jiný vkus na hudbu, ale zase se přiznám, že popové a taneční hity byly ještě třeba v 80. či 90. letech mnohem lepší a ten smysl tam nějaký byl - dneska už se to točí jen kolem toho, kdo vytvoří lepší zvuk na diskotéky pomocí upraveného hlasu na počítači a stejně tak vytvořené hudby.

Vy, co GS a HS holdujete, zkuste si poslechnout třeba Michaela Jacksona, starou tvorbu Madonny, nebo něco ze stylu eurodance. Docela by mě zajímalo, jak byste se tvářili na něco, co se líbilo třeba vaším rodičům, a co bylo fenoménem té doby, jako právě tyhlety dvě věci, co rádi posloucháte ve svých přehrávačích.

Je to jenom můj názor a nemusí se vám líbit. Můžete se mnou nesouhlasit, můžete mě zkritizovat, poslat mě do tmavého místa a nádavat, jak je libo. Jen vás předem upozorňuji, než napíšete jakýkoliv kritizující komentář, že mi názor nezměníte a svými argumenty si budete akorát podkopávat půdu pod nohama.
 

1 person judged this article.

Comments

1 Kess Kess | Web | 14. april 2013 at 10:35 | React

zajímavý článek :)

2 Tai Todd Tai Todd | Web | 14. april 2013 at 10:55 | React

Měš osobně se dnešní moderní hudba nelíbí a už vůbec ne ta popová a rádoby rocková, co občas slyším. Není nad rock a metal 80 a 90 let, kdy ta hudba byla ještě hudba. Nehleděna to, že porno průmysl jde do háje a tak režiséři porna se hrnou do hudebího průmyslu a proto je v každém druhém popovém klipu tuna nahých zadků a, jak dneska zpěvačka rázu Rihanna nebo Kesha nejsou v klipu polonahé nebo rovnou nahé, jako by nebyly. Já to neposlouchám, stačí mi, co jsem zblikla občas v tv, abych se utvrdila, že není nad starý, poctivý glam a kapely, které bohužel dnes už mají jen své skalní fanoušky a ostatní raději tuc, tuc do rytmu, protože to jediné přece stačí, k čemu text nebo melodie...

3 Zdebra Zdebra | Web | 14. april 2013 at 11:06 | React

Souhlasím. Nechápu, co na tom ti lidi mají. Ani melodii to nemá. Jen nějakou směs podivných zvuků. Moderní hudbu nikdy nepochopím.

4 Lux Lux | Web | 14. april 2013 at 16:37 | React

A ja zase nesúhlasím.

1. Nie som zrovna fanúšička HS a z GS sa mi už dosť ježia vlasy ale treba to brať len ako recesiu. Myslím že obe pesničky svojim spôsobom spojili ľudí, ľudia sa vďaka nim bavili a to je podľa mňa jedna z vecí o ktorej v hudbe ide. Ľudia zabudnú na svoje problémy a užívajú si tú hudbu.
2. Asi si popových a tanečných hitov 80. a 90. rokov nevidela a nepočula. Odpad sa robil aj vtedy a odpad sa robí aj teraz, v každom období je hudba ktorá podľa teba bude stáť za hovno a ktorá bude spoko a každá z nich si nájde svôjho poslucháča.
3. "nezměníte a svými argumenty si budete akorát podkopávat půdu pod nohama." - to že niekto s tebou nesúhlasí a má vlastné argumenty nemusí znamenať nutne že si nimi podkopáva pôdu pod nohami alebo sere do huby, jednoducho si myslí niečo iné a na tom nie je nič zlé.
4. Nemyslím si, že Madonna či MJ sú zrovna nadčasoví. Nehovorím, že majú vyslovene zlú hudbu ale ak je niekto kto je naozaj legenda, zaslúži si úctu a JE nadčasový tak je to napríklad taký Bob Marley. Jeho texty majú odkaz, sú plné citu a oslovujú ľudí aj po dosť dlhej dobe. Ale to je len môj názor, pre niekoho môže byť legenda niekto iný ;-)

5 kirma-lee kirma-lee | Web | 14. april 2013 at 17:28 | React

[2]: Ano, také zastávám názor, že rock a metal 80. a 90. let byla hudba. Mě ta dnešní hudba už moc nedává smysl, buď nemám hudební vkus, anebo jen souhlasím s tou většinou, která se také ráda upíná ke starším "flákům".

[3]:Jsou možnosti, že tuto hudbu je množné milovat, nebo nenávidět. Anebo si ji občas poslechnout  - jasně, je to každého věc. Jenže kdyby ta hudba byla vůbec hudbou - podle mě to tak možná ani není ....

[4]: 1. Ano, to máš pravdu, že to lidi spojilo, že třeba vznikalo nespočet videí na tohle téma, ale už mi to přijde jako neskutečný mainstream. Neříkám, že je to špatné.

2. Právěže ano, a přijde mi to podle mého názoru lepší, než dnes. Odpady to možná pro někoho byly, to nevím, ale rozhodně to mělo větší duši a smysl, to je můj názor.

3. Myslela jsem takové ty neurčité komenty typu že nemám hudební sluch, že jsem blbá a tak dále... Argumenty, které obsahují konstruktivní kritiku samozřejmě přijímám, to ne že ne :) Každý může mít svůj vlastní názor a tohle je můj.

4. Těch umělců je více, kteří jsou legendami, jejich texty jsou plné citu a oslovují lidi - i třeba taková Nirvana (ano, to zabrušuji zrovna do rocku), ale uvedla jsem prostě jen příklad :) Samozřejmě těch legend je více.

6 Lux Lux | Web | 14. april 2013 at 18:47 | React

[5]: Nájdi mi v tomto dušu! :D Pre mňa strašný earbleed. Samozrejme ti tvoj názor neberiem ale aspoň sa zasmeješ keď už nič iné :D

http://www.youtube.com/watch?v=ddgyg_5FF_0

A nemôžme zabudnúť aj na:

http://www.youtube.com/watch?v=eiuHdUkuRi0

http://www.youtube.com/watch?v=ykDsmAqExH8

7 Lux Lux | Web | 14. april 2013 at 18:47 | React

[5]: Posielala som ti linky na pár pesničiek, len to hodilo ako spam, tak si to keď tak pozri a zasmej sa :-D

8 JyrkiANN. JyrkiANN. | Web | 16. april 2013 at 18:48 | React

My ve třídě měli dělat taky HS :D Ale já tam nebyla, ale náhodou je to celkem sranda :)
Ale ten GS... to jak potom bylo všude už mě štvalo... :D A vím, že to teď není k hudbě, ale to je to smaý jako s gogem a šiškou.. :D Já jsem rpostě alergická na to, když to někdo řekne, protože já to znám už miliardu let tuhle hláškua  oni teď začnou "šiška šiška šiška" grrr... :DDD

9 Charlie Charlie | Email | Web | 22. april 2013 at 14:20 | React

Rytmus môže mať aj ťukanie do stola a je to stokrát hodnejšie ako spomínané HS abo GS ....
Uprimne, xichty a tanec GS nenávidím snád ešte viac, ako roztrhnutý toaleťák pri kvalitnej sračke -_-

10 Kotě v síti Kotě v síti | Web | 30. april 2013 at 15:27 | React

No nevím. Dnešní hudba se mi taky nelíbí. Mám pocit, že je to jen na to, aby sis zatancovala v klubu s dvojkou v žíle. Harlem Shake jsem asi pochopila jinak než ty a tvá kamarádka. Podle mě to není ani myšleno na tu hudbu, ale jen na ten "tanec", kdy ten nejvíce krejzy vyhrává. GS se mi taky líbí jen kvůli tanci, který je náhodou parádní, minimálně ten nápad :) Ale je jasné, že se to nemůže líbit každému a každý má jiný názor :)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement