Gothic subkultura

15. april 2013 at 16:51 | Kirma |  Gothic subkultura
Historie gothic:
Gothic subkultura vznikla v 80. letech 20. století z Punku. Jelikož v této době se utvořila vlna Punku ve Velké Británii, některým lidem se to nelíbilo, chtěli se vzbouřit a vytvořit i něco jiného, ne tak provokativního (punk by se mohl přeložit i jako provokace). V té samé době tedy vznikl z post-punku gothic rock. Je v něm poznat temnější atmosféra, trochu temnější texty, ale ta stopa po punku se tam dala stále najít.
Móda, líčení:
Jak už jsem výše zmínila, v gothic subkultuře je na prvním místě jednoznačně HUDBA. Oblékání a líčení není třeba tak stěžejní, i když příznivci gothic subkultury tak tím dávají najevo, že se od ostatních odlišují a neradi jdou s davem. Navíc se říká, že příznivci gothic subkultury ani netouží po pozornosti-prostě vyjadřují svojí individualitu. Taky nemusí být pravda, že se gothici oblékají jen do černé. Najdou se i příznivci jiných barev, černá je většinou považována za takovou nejtypičtější pro tuto subkulturu (podobně tak červená-konkrétněji rudá). Ale samozřejmě, záleží zas na individuálnosti osoby. Ale abych to zase moc nenafoukla-příznivce gothic subkultury možná nenajdete oblečeného celého jen v růžové :D
A co se týče líčení, tak tady nemusí nutně platit co nejvíce bílého make-upu a černých linek. Kdo takhle umí zacházet s líčením a chce to tak mít, tak proč ne, ale není stěžejním faktorem mít na sobě hodně líčidel. I decentní líčení v jemných barvách může postačit, úplně bohatě.
A teď přichází nejdůležitější bod: HUDBA
Žánry:
Batcave: tento žánr se hrál v britských klubech Batcave-od toho je tudíž odvozen název tohoto žánru. A které skupiny se do tohoto stylu zařazují?
např. UK Decay, Alien Sex Fiend, Eat Your Make-Up a další...
Post-punk: z tohoto žánru se vyvinul gothic-rock. Dalo by se říct, že pro lidi, kteří se chtějí nějak (lidově řečeno) ,,zažrat,, do světa hudby z oblasti gothic, by tohle mohl být nejzákladnějším ,,kamenem.,, Samozřejmě není to podmínka. Ale jelikož nějaké skupiny (oldschool) zní opravdu jinak, než ty dnešní, někomu nemusí přijít na chuť. A jaké skupiny se do tohoto žánru řadí?
např. Siouxsie And the Banshees, Bauhaus, Joy Division a jiné
Gothic rock: podle mě skoro nejdiskutovanější žánr, co se týče gothic subkultury, jelikož jsou zde chybně řazeny skupiny Evanescence, Within Temptation a podobně, což rozhodně NENÍ pravda. Gothic rock se vyvinul z post-punku a do tohoto žánru patří skupiny:
např. The Sisters of Mercy (na nich jsem právě začínala), Nosferatu, XIII. Století a jiné
Deathrock: zde bych neměla opomenout skupinu Christian Death, která je asi nejcharakterističtější pro tento žánr. Další jsou All Gone Dead, Bloody Dead and Sexy, Voodoo Church a jiné
Dále jsou tu jiné žánry, říká se jim goth-friendly -ta souvislost není s gothic až tak velká, ale přece jen jsou mezi gothic lidmi oblíbená. Které to jsou?
New Wave-např. Depeche Mode
Dark Cabarett-skvělá skupina je např. Katzenjammer Kabarett
Horror-Punk-Např. The Misfits
Dark Wave-Diary Of Dreams, Sopor Aeternus&The Ensemble of Shadows, The Crüxshadows
Goth´N´Roll-zakládající skupinou tohoto žánru jsou The 69 Eyes
Coldwave, Gothabilly, Coldwave a další...

A závěrem: Toto jsou nejstěženější žánry gothic subkultury. Samozřejmě může se stát, že se gothikovi líbí i jiný žánr-nevadí to, ale neměl by převládat. Tudíž nestačí mít třeba 3 písničky gothic hudebního žánru a zbytek popu. Spíše naopak. Ale to jen okrajově.

The Crüxshadows - Winterborn

All Gone Dead - Within But not Before

XIII. Století - Nevěsta Temnot

 

3 people judged this article.

Comments

1 JyrkiANN. JyrkiANN. | Web | 16. april 2013 at 18:45 | React

Ano ano ano!!!! Goth'n'n roll!!! ♥ 69 Eyes první a jediní s tímto žánrem a jsem moc ráda, že jsi je do toho článku zařadila.. už při čtení jsem si říkala- zda-li je tam dáš a ano!!! :))
Jinak krásný článek, skoro všude čtu články s tím jak evanescence jsou gothic a tak dále a tak dále a stále je prd platný to těm lidem říkat, že to není pravda... :-?    :D

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement